LARYNGEAL MASK AIRWAYیا ماسک حنجره ای از یک ماسک پهن با یک کاف قابل باد شدن و یک تنه انعطاف پذیز با ID ٬ ۱۵ میلی متر استاندارد تشکیل شده است که می توان به لوله های دستگاه ونتیلاتور ٬ آمبوبگ و سیستم های بیهوشی وصل کرد . ماسک حنجره ای در سایز های مختلف وجود دارد که می توان آن را در سنین مختلف استفاده کرد . سایز مناسب برای بزرگسالان ماسک شماره ۴ می باشد .

lma

 

این راه هوایی اغلب برای بیمارانی که در لوله گذاری معمولی مشکل داشته باشند و یا اینکه لوله گذاری غیر ممکن بوده است اندیکاسیون دارد و در مقایسه با لوله گذاری نای در غلظت های پایینتر داروهای بیهوشی تحمل پذیر تر است و احتمال ورم  گلو نیز کمتر می باشد . با استفاده از این روش به جای اینتوباسیون می توان از عوارض شدید و احتمالی لارنگوسکوپی و لوله گذاری رهایی جست . یکی دیگر از کاربردهای LMA استفاده به عنوان راهنما برای لارنگوسکوپ فایبراوپتیک می باشد . ولی کاربرد این ماسک در محدودیت حرکات گردن یا تنگ بودن دهان امکان پذیر نیست . برای جایگذاری لارنژیال ماسک نیازی به لارنگوسکوپ نیست و می توان با قرار دادن سر و گردن در همان پوزیشن معمول برای لوله گذاری تراشه در حالی که زاویه آن به پشت زبان و متوجه عقب میباشد گذاشته می شود . البته روش دیگری نیز وجود دارد که برخی آنستزیست ها ترجیح می دهند که LMA را به سبک ایروی دهانی جایگذاری کنند . قبل از اقدام به جایگذاری باید از خال بودن کاف مطمئن شویم و بهتر است ماسک را با سرم فیزیولوژیک خیس کرد تا حرکت آن به سمت گلوت تسهیل شود . LMA به صورت کورکورانه در ریشه هایپوفارنکس قرار داده به صورتی که قسمت ماسک باز کننده راه هوایی در برابر سوراخ گلوت قرار بگیرد و هوا را به سمت ریه ها هدایت کند و کاف باد شده تا حدی راه مری را سد می کند . پس از جایگذاری ٬  بدون نگه داشتن ماسک حنجره ای ٬ بادکنک (کاف) آن را با ۳۰-۱۰ میلی لیتر هوا باد می شود . در این صورت معمولا حدود ۱.۵ سانتیمتر بالاتر از محل تنظیم اولیه ثابت می گردد . بعد از مطمئن شدن ٬ کیفیت ونتیله شدن بیمار و سمع صداهای تنفسی اقدام به فیکس LMA به لب بالا بوسیله چسب یا باند می کنند . بر آمده شدن جزئی بافت های قدام گردن که روی حنجره را می پوشاند ٬ نشاندهنده وجود ماسک در محل می باشد که در هنگام باد کردن کاف قابل لمس و رویت است . با لارنژیال ماسک ونتیلاسیون ریه امکان پذیر است ٬ هر چند که رسیدن به این هدف در مقایسه با لوله گذاری تراشه کافدار کمتر قال پیش بینی است . همچنین جهت تهویه با فشار مثبت راه هوایی به میزان ۳۰-۲۵ سانتیمتر آب کمتر قابل اطمینان است . عیب عمده استفاده از این ماسک عدم حفاظت کامل در مقابل اشتنشاق محتویات معده می باشد .

lma

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آذر 1389ساعت 14:0  توسط وحید کاراندیش | 

کريکوتيروييدوتومي يک اقدام اورژانس است که در آن دسته از بيماران دچار ديسترس تنفسي شديد انجام مي‌گيرد که در آنها تلاش براي لوله‌گذاري دهاني- نايي يا بيني- نايي يا با شکست مواجه شده يا همراه با ميزان خطر غيرقابل قبولي تلقي شده است. در اين اقدام يک برش در غشاي کريکوتيروييد که بين غضروف‌هاي تيروييد و کريکوييد قرار دارد، ايجاد و يک لوله تراکئوستومي داخل ناي قرار داده مي‌شود تا تهويه مقدور گردد.

انديکاسيون عمده کريکوتيروييدوتومي ناتواني در برقراري يک راه هوايي از طريق لوله‌گذاري دهاني- نايي يا بيني- نايي است که ممکن است ناشي از آناتومي مشکل‌ساز بيمار، وجود خون بيش از حد در داخل دهان يا بيني، تروماي شديد صورت يا انسداد راه هوايي در اثر آنژيوادم، تروما، سوختگي‌ها يا يک جسم خارجي مسدود کننده راه هوايي باشد.

لوله تراکئوستومي تعبيه شده در حين عمل کريکوتيروييدوتومي تحت شرايط اورژانس را مي‌توان تا 72 ساعت در محل باقي نگه داشت. به علت عوارض بالقوه کريکوتيروييدوتومي، شامل تنگي زيرگلوت و آسيب به غضروف‌هاي تيروييد و کريکوييد، در صورتي که دسترسي به راه هوايي براي مدتي بيش از 72 ساعت مورد نياز باشد، بايد کريکوتيروييدوتومي به تراکئوستومي تبديل گردد. هرچند تراکئوستومي براي درمان درازمدت ارجح است، بايد در شرايط کنترل شده اتاق عمل انجام شود. در شرايط فوريت‌دار، بايد کريکوتيروييدوتومي انجام گيرد.

            لینک زیر فیلم آموزشی نحوه ی Cricothyroidotomy به شما نشان می دهد

                                                        

                                              Cricothyroidotomy   

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم آبان 1389ساعت 13:37  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 
لوله گذاری تراشه

این کار برای

  • باز نگه داشتن راه هوایی
  • ساکشن ترشحات ریه-کاهش فضای مرده تنفسی
  • اعمال فشار مثبت بر ریه ها
  • پیشگیری از آسپیراسیون ترشحات معده به ریتین(با پر کردن کاف).انجام میشود

انواع لارنگوسکوپ

  • میلر(یا تیغه مستقیم که در اطفال کاربرد زیادی دارد)
  •  مکینتاش(یا تیغه خمیده با بیشترین مورد مصرف)
  •  لارنگوسکوپ فیبروپتیک ( که انعطاف پذیر بوده و در موارد لوله گذاری مشکل استفاده می گردد ودر همه مراکز وجود ندارد.از این وسیله برای معاینه راه هوایی فوقانی -لوله گذاری در پوزیشن دمر- بررسی صدمه حنجره بهره مي گيرند.

مكينتاش ميلر

ملاحظات خاص در لوله گذاری تراشه:

  • انتخاب لوله با قطر و طول مناسب
  • کنترل قطر داخلی لوله از نظر عدم وجود انسداد(به صورت غشاء نازک از جنس خود لوله)
  • سلامت کاف( تست شود)-کنترل لارنگوسکوپ ( نور کافی)-سلامت ماسک ها و وجود ایر وی-سرنگ هوا برای پر کردن کاف-ژل لوبریکانت-استیلت-پنس مگیل.

شاخص هایی که نشان میدهد لوله گذاری آسان است یا مشکل؟

-فک تحتانی جلو آمده(دیدن حنجره را دچار اشکال میکند-تیغه بزرگتر یا تیغه مستقیم بهتر است)

-عدم توانایی در باز کردن دهان(آنکلیوزمفصل گیجگاهی فکی و یا تریسموس- پیش آگهی خوب نیست-لوله گذاری مشکل است -بهتر است در حالت بیداری و اسپری لیدو کایین لوله گذاری شود و رفلکس بلع از بین نرود)

-دهان کوچک که لارنگوسکوپ فضای مانده را پر می کند.

-دندان های جلو آمده یا شل بودن آنها(هیچگونه فشار به آنها وارد نشود واز نظر خطر شکستن دندان ویا افتادن به حلق مشاوره دندانپزشکی قبل از عمل الکتیو بهتر است.در موارد اورژانس اگر بیمار هوشیار است توضییح داده شود که احتمال دارد که دندان شل صدمه ببیند.)

چاقی و کوتاه بودن گردن(حنجره بالاتر از محل طبیعی قرار میگیرد و استفاده از استیلت ممکن است سودمند باشد

 

متن کامل در ادامه مطلب...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان 1389ساعت 15:31  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 

یکی از مهارتهای مهم و ضروری در شرایط اورژانس اداره راه هوایی بصورت پیشرفته و با استفاده از لوله تراشه و یا سایر وسایل جایگزین از قبیل لارنژیال ماسک ایروی-کامبی تیوب یا لارنژیال تیوب می باشد اگرچه انجام اقدامات پایه اداره راه هوایی مثل گذاشتن ایروی و تهویه بیمار با ماسک دریچه دار یا به اصطلاح آمبوبگ در درمان اولیه بیماران نقش مهمی را ایفا می کند اما در برخی شرایط باید به منظور باز نگاه داشتن راه هوایی از روشهای پیشرفته  استفاده کرد

در اینجا فیلم آموزشی نحوه ی لوله گذاری داخل تراشه را گذاشتم دانشجویان عزیز می توانند از لینک زیر فیلم را دانلود کنند 

حامد ردایی

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت 1389ساعت 17:32  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
به نام خدا
با عرض سلام...
هدف از این پایگاه فراگیری علم بیهوشی وایجاد علاقه در دانشجویان این رشته می باشد از تمام کسانی که دوست دارند ما را در رسیدن به این مهم یاری کنند پیشاپیش کمال تشکر را می نماییم.
در ضمن نظرات شما برای ما خیلی خیلی مهمه چون ما را زودتر به هدفمون می رسونه پس نظر یادتون نره
از تمام افراد علاقه مند به بیهوشی دعوت به عمل می آید مطالب مفید و تازه های بیهوشی را به آدرس ایمیل hamed.radaei@yahoo.com ارسال کنند تا به نام خودشان در وبلاگ درج شود .

نوشته های پیشین
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
فروردین 1389
اسفند 1388
آرشیو موضوعی
اعضای انجمن
تاریخچه و تعریف بیهوشی
بیهوشی یک تخصص پزشکی
طنز
دانلود ها
مرتبط با بیهوشی
سمینارها و جشن های هوشبری
روش های انجام بیهوشی
مطالب علمی
airway management
داروهای بیهوشی
نویسندگان
حامد ردایی(مدیر وبلاگ)
سعید اثنان عشریه
وحید کاراندیش
کاظم آخوندزاده
پیوندها
انجمن علمی هوشبری کاشان
وزارت بهداشت
وبلاگ تخصصی بیهوشی
وبلاگ دانشگاه علوم پزشکی اهواز
وبلاگ تخصصی هوشبری
انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران
انجمن هوشبران ایران
موتور جستجوی فارسی پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
هوشبری تهران
انجمن هوشبری همدان
انجمن دستياري پزشكي
انجمن بیهوشی ایران
انجمن علمی فسا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM