تا نيم قرن پيش در ايران بيهوش کردن بيماران به روش بسيار ابتدايي و با وسايل بسيار ساده نظير قطره اتر و سپس با ماسک امبردن انجام مي‌شد.
افرادي که مبادرت به بيهوش‌کردن بيماران با اين روش‌ها مي‌نمودند اغلب غير پزشک بودند و به طور تجربي با اين کار آشنايي داشته‌اند. در بيمارستان‌هاي دانشگاهي دستياران رشته جراحي و دانشجويان سال آخر پزشکي نيز گاهي عهده‌دار اين وظيفه مي‌شدند و در بيمارستان‌هاي خصوصي پرستاران تعليم ديده تحت نظر جراح، بيماران را بيهوش مي‌کردند. بعضي از جراحان نيز خود اقدام به انجام بي‌حسي نخاعي در عمل‌هاي جراحي نظير فتق، هموروئيد، فيستول آنال، سزارين و شکستگي‌هاي اندام تحتاني مي‌كردند. و از تدريس بيهوشي نوين خبري نبود.
در سال 1330- 1329 پروفسور يحيي عدل که در کشور فرانسه تخصص جراحي عمومي خود را گرفته بود در حين مراجعت به ايران، يک نفر فرانسوي به نام بوئه (BOUE) را با خود به ايران آورد تا به بيهوش کردن بيماران بپردازد. اين شخص در بيمارستان سينا با ماسک امبردن بيماران را بيهوش مي‌کرد که خطرات بسيار و مرگ و مير فراواني داشت.
به تدريج با بهبود وضع هوشبري و پيشرفت آن توسط پيشکسوتان ايراني متخصص بيهوشي، عمل‌هاي جراحي بزرگي مانند جراحي بر روي ريه، کيسه صفرا، معده و عمل‌هاي جراحي قلب بسته نيز متداول شد. بنيان‌گزاران بيهوشي نوپا در ايران دکتر علي فر، دکتر محمداسماعيل تشيد و دکتر عبدالله مرتضوي هستند.
دکتر فر پس از گذراندن دوره تخصص بيهوشي در انگلستان تقريباً يک سال بعد از بوئه به ايران آمد و به پيشنهاد دانشکده پزشکي دانشگاه تهران به منظور تعليم و تربيت پزشکان در رشته بيهوشي در دانشگاه شروع به کار کرد. دکتر فر دستگاه بيهوشي مدار بسته‌اي را ابداع نمود که قابل حمل و نقل بود كه به نام خود او معروف است.
پس از آن دکتر عبدالله مرتضوي که او نيز در انگلستان باحراز تخصص در رشته بيهوشي نائل شده بود به ايران آمد و در بيمارستان زنان وابسته بدانشکده پزشکي مشغول بکار شد. رياست بيمارستان زنان در آن زمان بعهده دکتر جهانشاه صالح متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان بود و گروه‌هاي جراحي و بيهوشي در آن زمان در يکديگر ادغام و سمت‌هاي دانشگاهي نيز براي هر دو گروه يکسان بوده دستياران اولين دوره تخصص بيهوشي بالغ بر چهار نفر بودند که پس از فراغت از تحصيل در بيمارستان هاي تابعه دانشکده به کار مشغول شده‌اند.
فارغ التحصيلان دوره دوم تخصص بيهوشي سه نفر بودند که آنها نيز پس از احراز تخصص در بيمارستان‌هاي وابسته به کار گرفته شده‌اند، در سال 47-1346 گروه هاي آموزشي بيهوشي و جراحي از يکديگر مجزا شد و از آن زمان هرکدام به صورت مستقل به تربيت پزشکان متخصص اقدام نموده‌اند.
در اواخر سال 1334 دکتر محمداسماعيل تشيد پس از احراز بورد تخصي آنستزيولوژي از کالج پزشکي نيويورک به ايران آمد و با سمت رئيس درمانگاه وارد هيأت علمي دانشگاه شد و در بيمارستان امام (هزار تختخوابي) شروع به کار و به تربيت متخصصين بيهوشي پرداخت وي در دوره اقامت خود در آمريکا با جديدترين دستگاه‌ها و روش‌هاي کاربرد بيهوشي آشنا شد. دکتر تشيد به تأليف مقالات علمي متعدد و مهم‌تر از همه کتاب »انتخاب روش بيهوشي و فارماکولوژي داروهاي بيهوشي« همت گماشت. کتاب انتخاب روش بيهوشي به زبان فارسي در اسفندماه سال 1344 جزو انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسيد و جايزه بهترين کتاب سال را بخود اختصاص داد و با استقبال عظيمي روبرو شد. اين کتاب در سال‌هاي 1352 و 1364 نيز به طور کامل‌تر نگارش شد و به چاپ رسيد. از کارهاي ديگر استاد ابداع لوله تراشي مخصوصي است که به نام لوله S شکل دانشگاه تهران نام گذاري شده است. از دستاوردهاي مهم ديگر در بخش بيهوشي لوله دهاني- حلقي کاف دار براي حفظ راه‌هاي هوايي در موارد لوله‌گذاري مشکل تراشه است.
از آن دوره بخش بيهوشي دانشگاه علوم پزشکي تهران به پيشرفت خود ادامه داده و گام‌هاي بزرگي به سمت جلو برداشت و امروز به تربيت متخصصين بيهوشي با قابليت و شناخته شده و کارشناسان ارشد بيهوشي و تکنسين‌ها که هم در داخل و هم در خارج از کشور به کار مشغول هستند به خود مي‌بالد.
درحال حاضر بخش بيهوشي داراي 46 عضو هيأت علمي است که متشکل از 1 استاد داراي کرسي، 3 دانشيار و 41 استاديار است که به طور فعال در برنامه تربيت رزيدنت علاوه بر هدايت فعاليت‌هاي تحقيقي و پژوهشي مشغول اند، لازم به يادآوري است که اعضا هيأت علمي مقالات تحقيقاتي بي شماري چه در داخل کشور و چه در ژورنال‌هاي معتبر خارج از کشور منتشر کرد‌ند.
برنامه آموزشي دستياري مشتمل به سه سال دستياري و پس از گذراندن امتحانات پره بورد کشوري است. به دستياراني که دوره سه ساله و امتحانات را با موفقيت پشت سر مي گذارند اجازه طبابت در اين رشته داده مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم خرداد 1389ساعت 22:12  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 

با تاریخچه و کارشناسی هوشبری بیشتر آشنا شوید

رشته هوشبری شاخه ای از علو م پزشکی است که دانشجویان آن با اصول و روش ها و تجهیزات و وسایل بیهوشی آشنا می شوند.دانش آموختگان به منظور کمک به متخصص بیهوشی در امور بیهوش ساختن ،به هوش آوردن ،مراقبت از بیمار در ریکاوری و در سرویس کنترل درد حاد ایفای نقش می کنند.

دانش آموختگان این رشته بر عدالت اجتماعی تاکید داشته  و بدون در نظر گرفتن سن و جنس و رنگ و نژاد و ... به وظایف خود عمل می کنند.

چند مورد از اهداف کلی این رشته عبارتند از:

1.       تربیت افرادی برای کمک به متخصص بیهوشی در امور بیهوش ساختن و ...

2.       تربیت افراد برای مراقبت از بیمار در PACU یا ریکاوری .

3.       تربیت افرادی که نکات بالینی اتاق عمل و بیهوشی را آموخته و به کار گیرند.

مراقبت های بیهوشی به سه دسته کلی قبل از عمل ،در حین عمل ،بعد از عمل تقسیم می شود.

نقش مراقبتی بیهوشی قبل از عمل شامل مواردی چون ،آگاهی از پرونده وضعیت بیمار ، آماده کردن تجهیزات بیهوشی ، برقراری راه وریدی مناسب و ثبت علایم حیاتی آن است .

نقش مراقبتی بیهوشی حین عمل شامل مواردی چون ، پایش مداوم سیستم های بدن ،کنترل جذب و دفع مایعات و مراقبت های پس از بیهوشی شامل انتقال بیمار به PACU و ثبت گزارشات بیهوشی حین عمل و ... می باشد .

رشته هوشبری ،تاریخچه ای جذاب و خواندنی دارد به طوری که در یونان قدیم هم از عصاره خشخاش برای کاهش درد جراحی  استفاده می شد ولی منشأ بیهوشی امروزی از قرن 18 آغاز شد .اولین داروی کشف شده بیهوشی توسط متخصص کنجکاو به نام پریستلی کشف شد . او با قرار دادن محلول برنجی با اسید نیتریک ،گاز نیتریک اسید را به رقت آورد و آن را نیترولی خواند .او سپس این گاز را به مخلوطی ازفلزات  آهن وجیوه اضافه کرد و به این ترتیب اولین گاز بیهوش کننده به نام اکسید نیترو کشف شد.

در ابتدای  قرن 19 نیز جراحی بدون درد مطرح شد که دانشمندی به نام هیکمن نشان داد استنشاق CO2 باعث کاهش درد در حیوانات می شود.

اما کالتون یک شیمی دان دوره گردی بود که در دسامبر سال 1844نمایشی در محل اجتماعات هارتفورد برگزار کرد که در آنجا مردی جوان به نام ساموئل کولی دچار آسیب به پا شدکه این تحت گاز اکسید نیترو بود و هنگامی که یک دندان پزشک از او در مورد درد حین استنشاق این گاز سوأل پرسید ،آن مرد جواب داد که دردی احساس نکرده است

سپس آن دندان پزشک به نام ولز او را برای دندان پزشکی به مطب خود خواند ولی چندی بعد برای نشان دادن اثرات بی دردی جراحی در بیمارستان ماساچوست ناموفق بود .

اما شخص دیگری به نام مورتون دو سال بعد یعنی در سال 1846 جهت خروج توده گردنی از یک بیمار از گازی به نام دی اتیل اتر استفاده کرد و به دلیل تناقضات گاز قبلی (اکسید نیترو) در بیهوشی این گاز بسیار مور دتوجه قرار گرفت .اما بعد ها فهمیدندکه این گاز اثرات بسیار سوئی مانند اشتعال زایی دارد و بعد از این دارو ،دارو های دیگری مانند کلروفورم ،کوکائین ،پروکائین و ... کشف شد،ولی این نکته را باید بدانیم که تا به حال هیچ داروی بیهوشی کامل و بی خطری کشف نشده است .علم بیهوشی یا به صورت بیهوشی عمومی و یا به صورت بی حسی هایی وجود دارد که خود بیهوشی عمومی دارای شاخه هایی مانند استنشاقی ،وریدی و مخلوطی از دو روش می شود و باید باتوجه به نوع بیمار و نوع عمل جراحی و نوع عارضه ای که بیمار دارد ،یکی از روش ها ی بیهوشی را برای بیمار انجام داد .

                                                                                                                         

+ نوشته شده در  شنبه هشتم اسفند 1388ساعت 20:18  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
به نام خدا
با عرض سلام...
هدف از این پایگاه فراگیری علم بیهوشی وایجاد علاقه در دانشجویان این رشته می باشد از تمام کسانی که دوست دارند ما را در رسیدن به این مهم یاری کنند پیشاپیش کمال تشکر را می نماییم.
در ضمن نظرات شما برای ما خیلی خیلی مهمه چون ما را زودتر به هدفمون می رسونه پس نظر یادتون نره
از تمام افراد علاقه مند به بیهوشی دعوت به عمل می آید مطالب مفید و تازه های بیهوشی را به آدرس ایمیل hamed.radaei@yahoo.com ارسال کنند تا به نام خودشان در وبلاگ درج شود .

نوشته های پیشین
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
فروردین 1389
اسفند 1388
آرشیو موضوعی
اعضای انجمن
تاریخچه و تعریف بیهوشی
بیهوشی یک تخصص پزشکی
طنز
دانلود ها
مرتبط با بیهوشی
سمینارها و جشن های هوشبری
روش های انجام بیهوشی
مطالب علمی
airway management
داروهای بیهوشی
نویسندگان
حامد ردایی(مدیر وبلاگ)
سعید اثنان عشریه
وحید کاراندیش
کاظم آخوندزاده
پیوندها
انجمن علمی هوشبری کاشان
وزارت بهداشت
وبلاگ تخصصی بیهوشی
وبلاگ دانشگاه علوم پزشکی اهواز
وبلاگ تخصصی هوشبری
انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران
انجمن هوشبران ایران
موتور جستجوی فارسی پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
هوشبری تهران
انجمن هوشبری همدان
انجمن دستياري پزشكي
انجمن بیهوشی ایران
انجمن علمی فسا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM