لوله گذاری تراشه

این کار برای

  • باز نگه داشتن راه هوایی
  • ساکشن ترشحات ریه-کاهش فضای مرده تنفسی
  • اعمال فشار مثبت بر ریه ها
  • پیشگیری از آسپیراسیون ترشحات معده به ریتین(با پر کردن کاف).انجام میشود

انواع لارنگوسکوپ

  • میلر(یا تیغه مستقیم که در اطفال کاربرد زیادی دارد)
  •  مکینتاش(یا تیغه خمیده با بیشترین مورد مصرف)
  •  لارنگوسکوپ فیبروپتیک ( که انعطاف پذیر بوده و در موارد لوله گذاری مشکل استفاده می گردد ودر همه مراکز وجود ندارد.از این وسیله برای معاینه راه هوایی فوقانی -لوله گذاری در پوزیشن دمر- بررسی صدمه حنجره بهره مي گيرند.

مكينتاش ميلفر

ملاحظات خاص در لوله گذاری تراشه:

  • انتخاب لوله با قطر و طول مناسب
  • کنترل قطر داخلی لوله از نظر عدم وجود انسداد(به صورت غشاء نازک از جنس خود لوله)
  • سلامت کاف( تست شود)-کنترل لارنگوسکوپ ( نور کافی)-سلامت ماسک ها و وجود ایر وی-سرنگ هوا برای پر کردن کاف-ژل لوبریکانت-استیلت-پنس مگیل.

شاخص هایی که نشان میدهد لوله گذاری آسان است یا مشکل؟

-فک تحتانی جلو آمده(دیدن حنجره را دچار اشکال میکند-تیغه بزرگتر یا تیغه مستقیم بهتر است)

-عدم توانایی در باز کردن دهان(آنکلیوزمفصل گیجگاهی فکی و یا تریسموس- پیش آگهی خوب نیست-لوله گذاری مشکل است -بهتر است در حالت بیداری و اسپری لیدو کایین لوله گذاری شود و رفلکس بلع از بین نرود)

-دهان کوچک که لارنگوسکوپ فضای مانده را پر می کند.

-دندان های جلو آمده یا شل بودن آنها(هیچگونه فشار به آنها وارد نشود واز نظر خطر شکستن دندان ویا افتادن به حلق مشاوره دندانپزشکی قبل از عمل الکتیو بهتر است.در موارد اورژانس اگر بیمار هوشیار است توضییح داده شود که احتمال دارد که دندان شل صدمه ببیند.)

چاقی و کوتاه بودن گردن(حنجره بالاتر از محل طبیعی قرار میگیرد و استفاده از استیلت ممکن است سودمند باشد

عوارض لوله گذاری تراشه

آسیب به لب ها-شکستن دندان-خراشیدگی حلق-کنده شدن بافت آدنویید-خونریزی زیر مخاطی تار های صوتی-خونریزی از بینی-آمفیزم مد یاستین یا زیر جلدی-پنوموتراکس-ورم حنجره وادم تراشه و عفونت راه هوایی-حساسیت به ژل لوبریکانت-زخم تار های صوتی -زخم مخاط قدامی تراشه به خاطر تحریک و حرکت لوله -فلج تار های صوتی -آسپره نمودن بیمار-لذا لوله گذاری توسط فرد ماهر و بدن اعمال خشونت انجام شود.

نحوه لوله گذاری تراشه:

ارتفاع تخت را صورت بيمار درسطح گزيفوييد ما قرار گيرد.زير سر افراد بزرگسال يك بالش كوچك قرار دهيد و در پوزيشن sniffing (پوزيشني كه در اين حالت راه هوايي مستقيم و ديد خوبي دارد) قرار دهيد. لارنگوسكوپ را در دست چپ بگيريد (انگشتان به صورت پلكاني در دسته و تيغه قرار ميگيرد)وهرگز به صورت مشت بسته در دست نگيريد سپس با استفاده از انگشت شست و اشاره دست راست آرواره ها را از هم جدا كنيد تا لبها بين لارنگوسكوپ و دندانها فشرده نشود.تيغه از كنار راست زبان عبور دهيد و كم كم به سوي مركز و طرف چپ هدايت كنيد (زبان جارو ميشود) نوك تيغه لارنگوسكوپ بين اپي گلوت و قاعده زبان قرار گيرد و حالا بدون فشار به دندان ها و اهرم كردن لارنگوسكوپ به بالا وجلو برده شود كه در اين حالت ليگامانهاي هيپو گلوتي كشيده مي شود و اپي گلوت به بالا وبه طرف تيغه خم مي شود حالا گلوت را ميبينيد و بآساني لوله گذاري را مي توانيد انجام دهيد .فقط كافي است كاف لوله تراشه از گلوت عبور كند . كنترل صداي تنفسي ريتين با فشرده بگ و اطمينان از صحت كار و فيكس كردن درست لوله تراشه.هرگز اعتماد بنفس خود را از دست ندهيد چون شما راه باز كردن راه هوايي و حفظ آنرا ميدانيد .موفق باشيد.

 

حامدرداييحامدردايي

 

مدت زمان لوله گذاري تراشه

يك دقيقه است. يا اينكه نفس خود را حبس كنيد زماني كه خودمان نياز به تنفس مجدد پيدا كرديم بايد سعي در لوله گذاري را خاتمه وپس از o2 تراپي مجددا" سعي كنيم.هرگز بيمار هيپو كسي را تحمل نكند.يك ايروي مناسب نيز در دهان قرار دهيد .

لوله گذاري تراشه در اطفال

 چند تفاوت در آناتومي اطفال وجود دارد كه لوله گذاري را مشكل ميكند:

زبان بزرگ-گردن كوتاه-فك تحتاني كوچك-تارهاي صوتي در محلي بالاتر (محاذات c4) قراردارد ولي در بالغين در محاذات c6 .-اپي گلوت باريك و دراز و U شكل كه با تار هاي صوتي زاويه 45 درجه ميسازد.

باريكترين قسمت در قسمت غضروف كريكوييد است(به همن علت در اطفال از لوله تراشه بدون كاف استفاده ميشود چون با پر كردن كاف به اين ناحيه فشار وارد شده باعث ادم و انسداد مجرا ميگردد . لوله تراشه بدون كاف تا 8 سالگي مورد استفاده قرار مي گيرد(در بالغين باريكترين قسمت ناحيه تار هاي صوتي است) ضمنا" تنفس در نوزادان از را ه بيني است و اساسا" ديافراگماتيك (هواي اضافه اگر وارد معده نوزاد شود مستعد اختلال تنفسي ميشود).از لارنگوسكوپ تيغه مستقيم در نوزادان و شير خواران استفاده ميشود(ميلر شماره صفر براي نوزادان و يك براي شير خواران).ماسك رندل بيكر ساكrendel-baker-soucec بدون بالشتك در نوزادان به دليل نداشتن فضاي مرده بهتر است.snifing position بهترين است واكستانسيون زياد باعث اشكال در ديدن حنجره مي شود و به جاي كاف از پگ حلقي استفاده ميشود (گاز نمدار طوري كه حتي يك قطره آب از آن نچكد).

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 15:31  توسط حامد ردایی(مدیر وبلاگ) | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
به نام خدا
با عرض سلام...
هدف از این پایگاه فراگیری علم بیهوشی وایجاد علاقه در دانشجویان این رشته می باشد از تمام کسانی که دوست دارند ما را در رسیدن به این مهم یاری کنند پیشاپیش کمال تشکر را می نماییم.
در ضمن نظرات شما برای ما خیلی خیلی مهمه چون ما را زودتر به هدفمون می رسونه پس نظر یادتون نره
از تمام افراد علاقه مند به بیهوشی دعوت به عمل می آید مطالب مفید و تازه های بیهوشی را به آدرس ایمیل hamed.radaei@yahoo.com ارسال کنند تا به نام خودشان در وبلاگ درج شود .

نوشته های پیشین
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
آرشیو موضوعی
اعضای انجمن
تاریخچه و تعریف بیهوشی
بیهوشی یک تخصص پزشکی
طنز
دانلود ها
مرتبط با بیهوشی
سمینارها و جشن های هوشبری
روش های انجام بیهوشی
مطالب علمی
airway management
داروهای بیهوشی
نویسندگان
حامد ردایی(مدیر وبلاگ)
سعید اثنان عشریه
وحید کاراندیش
کاظم آخوندزاده
پیوندها
انجمن علمی هوشبری کاشان
وزارت بهداشت
وبلاگ تخصصی بیهوشی
وبلاگ دانشگاه علوم پزشکی اهواز
وبلاگ تخصصی هوشبری
انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران
انجمن هوشبران ایران
موتور جستجوی فارسی پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
هوشبری تهران
انجمن هوشبری همدان
انجمن دستياري پزشكي
انجمن بیهوشی ایران
انجمن علمی فسا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM